07.10.19 – Prova Günlükleri (1.Prova)

Haftanın ilk provasına Nilüfer’in liderliğinde nefes egzersizleri ile başlıyoruz. Diyafram nefesi ile cümle tamamlama bölümü bizi biraz zorlamıyor değil ama yavaş yavaş ısınıyoruz bu şekilde.

Daha sonra oyunculukta sahneyi doğru kullanmanın önemini kavramak için bir sahne doldurma çalışmasına geçiyoruz. Başlıyoruz sınıfta uzun bir yürüyüşe. Bu sırada bazen Nilüfer bazen de Muhammed bize bazı durum tasvirleri yapıyor. Aynı anda hem bu durumlara uygun şekillere giriyoruz hem de sahne kullanımını yavaş yavaş kavrıyoruz. Sahne doldurma çalışmamızı iflas etmiş bir kişi, seks işçisi, LGBTİ+Q birey gibi karakterlerin analizi ile bitiriyoruz. Birçok bakış açısı görmüş oluyoruz bu etkinlikle. “İnsanları yalnızca hal ve hareketleri, yürüyüşü, konuşması ile etiketlemek ne kadar doğru?”,  “Asıl hislerini anlamak için dışarıdan sadece şöyle bir bakmak yeterli midir?” gibi bir takım derin sorular ile baş başa kalıyoruz aynı zamanda. Daha sonra oyunculuk çalışmasına geçiyoruz. Ortada küçük bir hikâye var, festivaldeyiz. Gerisi bizim hayal gücümüze kalmış. Belki de bu festival Coachella, neden olmasın? Herkes sırayla sahneye geçiyor ve başlıyor kendinden önceki arkadaşının hikâyesini devam ettirmeye. İlk oyunculuk çalışmamız olduğu için herkeste tatlı bir heyecan ve utangaçlık var. Sebebi bu mudur yoksa bilinçaltımızda yatan ev özleminden midir bilinmez hikâyemiz dönüp dolaşıp eve gitmeye bağlanıyor.

Kalabalık bir ekip olmamıza rağmen çabucak birbirimize kaynaştığımızı fark ediyoruz geri bildirim verdiğimiz kısımda. Bugünkü provamız böylelikle keyifli bir şekilde son buluyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir