18.11.19 – Prova Günlükleri (10.Prova)

Büyük gün geldi çattı ve oyunculuk çalışmalarında harikalar yaratan ekibimiz dramaturji toplantılarının ilkini gerçekleştirdi. Arkadaş – Son Yetmiş Dakika bizim yeni bebeğimiz. Ve önümüzde ki  12-14 haftalık süreçte bakalım onu nasıl büyüteceğiz.

Toplantımız gündemlerle başlıyor her zaman olduğu gibi. Çarşamba günü tus dershanesinin demo dersi sebebiyle iki fire vermek zorunda kalıyoruz. Nilüfer ve Anıl aramızda olamayacak. Ardından dramaturji planımızı Muhammed tahtada anlatıyor. 10 sahnelik bir oyunumuz var ve bazı sahneler diğerlerine nazaran uzun. Bunu düşünerek normalde 10 toplantılık planı esnetip 12-14 toplantıya çıkarıyoruz.

Oyunu okuyup irdelemeye geçtiğimizde daha önce böyle bir çalışma yapmamış olanların kafalarını Muhammed ve Samet el birliğiyle aydınlatıyor. Dramaturji 101 başarıyla tamamlanınca da oyunu okumaya başlıyoruz. Oops işte buradan sonrasının size sürpriz olması gerekiyor. Oyunumuz öyle beyin yakan bir oyun ki oyunun yazarı da tartışmaları hayretler içerisinde dinledi.

İlk sahnede camı açmak için yanındaki kişiden izin isteyen bir karakter hakkında ‘özgüvensiz’ yorumu yapan Yusuf bir süre sonra bunalıp camı açmak için bizden izin isteyince bayağı eğlendik. Oyun karakterlerinin kişilik çözümlemelerini yapmaya ve yaş cinsiyet gibi özelliklerini bulmaya çalıştık. Uzunca bir vaktimizi ‘herkes’ kavramına ayırdık. Oyunda bahsi geçen herkesler kimlerdi? Toplumdan topluma kişiden kişiye herkes değişir miydi? Hatta Muhammed tahtayı kullanarak bir herkes diyagramı da çıkardı. Diğer bir ana başlığımız da etik kavramıydı. Acaba etik miydi adı lazım değil baş harfi S’nin yaptıkları. Bu konuşma sürerken birden kendimizi tıp öğrencilerinin etik kaygılarında bulduk.  Ve işte dramaturji çalışmamızın belki de en güzel yanı buydu. Beş dakika sonra ne konuşacağımız, ne  düşüneceğimiz, diğerlerinin bizi kendi fikrine ne kadar ikna edebileceği tamamen belirsizdi. Umarım oyunumuzu izlerken sizin de kafanızda bizdeki şimşekler çakar, fırtınalar kopar.  Bir sonraki toplantıya kadar hoşça kalın…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir