23.10.19 – Prova Günlükleri (6. Prova)

Merhabalar,
Bu haftanın son provasını da bitirmiş bulunuyoruz. Oyun seçimine çok az bir süre kaldı ve oyun araştırmalarımız devam ediyor. Muhammed’in oyun sunumunu dinledikten sonra çalıştırmanımız İrem’le birlikte dil yuvarlama, yüz toplama, beden ve ses çalışmalarıyla provaya enerjik bir şekilde başlıyoruz. Isınma hareketlerini birazcık kısa tutuyoruz çünkü oyunculuk çalışmaları bizleri bekliyor. İşsiz İremciğimiz bizlere faydalı olacağını düşündüğü birbirinden eğlenceli çalışmalar hazırlamış.

Önce hepimiz ısınmaya çalışan birer penguencik oluyoruz ve birbirimize sokulmaya çalışarak kümeleniyoruz. Hepimizin bir numarası var ve numarası söylenen kişi kendini yere atıyor. Tabi o sıkışıklıkta ve vefakar arkadaşlarımız sayesinde yere düşmen ne mümkün, demek isterdim ama düşenler oldu. ☺ Bu bir güven çalışması ve gerçekten oldukça eğlenceli. Bundan sonra başka bir güven çalışmasına geçiyoruz, biz iyi bir ekibiz ve birbirimizi daha iyi tanımak, benimsemek adına ikili gruplar oluşturarak sırayla karşımızdakinin ellerine, saçlarına, dirseklerine, kulaklarına dokunuyoruz. Sonra “sümüklü peçete” adlı çalışmaya geçiyoruz. Evet çalışmamızın adı sümüklü peçete. Sırayla bize söylenen nesneleri kendi hayal gücümüzü kullanarak sahnede yansıtmaya çalışıyoruz. Kimimiz bir sokak lambası oluyor, kimimiz ağzında kürdanı olan keskin bir bıçak, kimimiz tatlı bir tuvalet kağıdı, kimimiz Adana’nın geveze bir güneşi, kimimiz Nazım Hikmet’in cebindeki bir kalem. Bir ara davetsiz misafirimiz olan bir yusufçuk da bizlere katılıyor, ortalığı karıştırdığı için Çağatay sağ olsun pencerenin yolunu ona gösteriyor. Daha sonra başka bir çalışmaya daha geçiyoruz. Gerçekten bugün bayağı çalışmışız. ☺

Evet, “elsiz tiyatro”da başı, ayağı, kulağı, saçları, sırt kasları vs. olmayan birilerini hayal ederek onları canlandırmaya, kendi yorumlarımızı katarak ortaya farklı doğaçlar çıkartmaya çalışıyoruz ve bunu başarıyoruz. En sonunda günü yorumlayıp bitiriyoruz.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir