Bir

Anlatılmak isteneni çok farklı bir bağlamla anlatabilme sanatıdır müzik. Bu nedenle günümüz dünyasında müziğin ve sanatın önemi yadsınamaz. Sitemizdeki bu bölümü açarken de sizlere içindeki anlamı, mesajı çözebildiğimiz şarkıları dinleme, aktarma fırsatı sunmaya çalıştık. Bu başlıktaki ilk şarkı incelemem de Türk metalinin en önemli grubu Pentagram’ın “Bir” isimli şarkısına olacak.

Sözleri anlamaya çalışırken dinlemeniz için de linki buraya bırakıyorum. Keyifli dinlemeler ve okumalar.

https://www.youtube.com/watch?v=SjKZdvAmSTo

“Ateş, toprak, hava olmuş;

Yağmur olmuş,

Hayat vermiş sana.”

Şarkıyı yorumlamaya başlamadan önce grubun deizm ağırlıklı olduğunu bilmek, anlamak gerekiyor. Tabii bu sözler bana “panteizm de var mı?” acaba diye sordurmadı değil. Dört temel elementi kastederek hayat vermekten bahsedilmesi bana bu sözlerin dünyaya yazıldığını düşündürdü. Pentagram ile birleşince çok da mantıksız gelmiyor bu düşünce.

“Kalbin olmuş, ruhun olmuş,

Aklın olmuş, yol göstermiş sana.”

Bu iki dizede hitap dünyadan insana dönüyor. Şarkının temasının insan üzerinde döndüğünü ve bu sözlerin girizgah olduğunu söyleyebilirim. İnsanı kalbi, ruhu ve aklıyla bir bütün olarak ele alıyor.

“Bir ömürlük maceranda,

Hikayeni anlat bana.

Ne anlam verdin sen buna?

Ruhunda neler var senin?”

Bu kıtanın insana sorulan sorulardan oluştuğu bariz ortada. İnsana yaşamı nasıl algıladığını, ondan ne anladığını soruyor ve yaşadıklarının ruhunda neler biriktirdiğini, ruhuna kattığı şeyleri soruyor. Başka bir açıdan bu sözlerle grubun, insanların neden yaşadıklarını, yaşama verdikleri anlamı bilmelerini, bunların farkında olup olmadıklarını dinleyicisine sordurmayı amaçladıklarını düşünüyorum.

Ruh geçmişken Pentagram’ın ne anlama geldiğini merak edenler için bu görseli ekleyeyim.

“Korkma ondan bundan,

Ne ölümden ne hayattan.

Bu dünyada gördüklerinin

Hepsi bir, hepsi Hak’tan!”

Başta söylediğim deizm savımı doğrulayan, güçlendiren bir kıtadır. Ölümün de yaşamın da bir olduğunu, korkusuzca yaşanması gerektiğini ve her şeyin yaratıcıdan geldiğini anlatıyor.

“Neden deizm de teizm değil?”

Bu sorunuzun yanıtı da şimdi gelen sözlerde.

“Atalarına malum olmuş,

Kitap yazmış anlatmışlar sana.

İmam, rahip rehber olmuş,

Yalan yanlış aktarmışlar sana.

Günümüzün dünyasında

Hepsi aynı hepsi ala,

İsa, Musa, Muhammed, Buda

Neyin varsa bilmiş senin.”

Grup bu sözlerle dinlerin uydurma olduğunu ve din adamlarının bu uydurmacayı katlayarak durumun işin içinden çıkılmaz, daha da karmaşık bir hal aldığını açıkça dile getiriyor. Günümüzde bunların geçerliğini yitirdiğini, birbirlerini aratmadıklarını ve sıradanlaştığını da anlatıyor diyebiliriz.

“İnsanoğlu kendini arar.

Dünya döner milim milim.

Eğer göçüp gidersen bugün,

Yarım kalan işin var senin.”

Bu kıta, insanın yaşamı boyunca kendini bulmaya çalıştığını, bunun da yarına uyanmak için geçerli bir sebep olduğunu anlatıyor. Özünün farkına varması gerektiğini öğütlediğini düşünüyorum.

“Korkma ondan bundan

Ne ölümden ne hayattan.

Bu dünyada gördüklerinin,

Hepsi bir, hepsi Hak’tan!

Korkma ondan bundan

Ne cehennem ne de şeytan

Bu dünyada bildiklerinin

Hepsi bir, hepsi Hak’tan!”

Şarkının içindeki genel temaya baktığımızda bu sözler özet değeri taşıyor. Korkutmayı temel alan tüm değerleri dışlayan, “yaşadığın kadar varsın” diyen sözler bunlar. Hayatın korkmaya değecek kadar uzun olmadığını, her anından güzel parçalar çıkarılması, geleceğe zevkli hatıralar taşınması gerektiğini anlatan sözün özü niteliğindedir benim için.

Öyleyse yineleyelim.

Hayat kısa, yaşa!

İyi ki varsın Pentagram!

 

kbc ~ 25.1.19

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir