Gün Doğarken

Işıl ışıl bir gündü. Güneşin bütün ışınlarının bulutlara yansımasını izliyordum. Günümün güzel olacağı güneşin doğuşundan belliydi. Yine kitap okumak için erkenden kalkmıştım. İnsana umut verecek bu manzarayla karşılaşmak bir hayli mutlu etmişti beni. Erken kalkmış olmamın bir anlamı olmuştu. Vücudum adeta yenilenmiş, üzerindeki tüm stresi, üzüntüyü atmıştı. Zihnim hiç olmadığı kadar açıktı. Yeni bir güne böyle “Merhaba” demiştim.

O gün güneşin doğuşunu aşama aşama izlemek çok güzel gelmişti. Sabah yola çıktığımda gökyüzünün böyle güzel bir manzaraya bürüneceği aklımın ucundan bile geçmemişti. Daha önce de güneşin doğuşunu çok kez izlemiştim. (En azından 2018 yılının Eylül ayında aldığım radikal karardan ötürü Trabzon’da güneşin doğduğu her gün birçok manzarasına şahit olmuştum.) Ama o gün bir başka güzeldi sanki. İnsanın içine kocaman bir umut sığdırıyordu adeta. İçimde, hiçbir şey yapmak istemediğim halde bir aydınlanma olmuştu sanki.

Okuduğum her kelime, her cümle daha bir içten gelmişti. Daha çok gülümsemiştim sanki o gün. Ruhum yenilenmiş gibiydi adeta. Sımsıcak bir merhaba diyordu sanki hayat bana. Elini uzatıyor gibiydi. İçinde bulunduğum kasvetli havadan çıkmamı ister gibi bir hali vardı. “Neden bu kadar gereksiz detaylara üzülüp kendi kendine zarar veriyorsun?” diyordu. “Canının acımasının sana bir faydası olmayacak.” diyordu. “Bak bir etrafına, her yeni gün nasıl başlarsa öyle biter.” diyordu. “Bu yıl her güne gülümseyerek başlayacağım kararına neden sadık kalmıyorsun, neden bu kadar yorgun davranıyorsun, dimdik durup yürümen, planların için zamanına dikkat etmen gerekmez mi?” der gibiydi. Hayatı seviyordum aslında. Kendime verdiğim sözü de unuttuğum söylenemezdi ama yine de bir şeyler eksik gibiydi sanki. Neyin eksik olduğunu bilmiyordum. Sadece içimi acıtan, zihnimi kurcalayan şeyler vardı belki de. Kim bilir?.. Evren belki de her gün bize mesaj yolluyordur da biz farkına varmıyoruzdur…

30.01.2019, k.a.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir