Herkes Gün Olur Evine Geri Döner

Doğu ile batı arasındaki çatışmayı anlatan en güzel örneklerden biri diye düşünüyorum bu kitap için. Ve bunu anlatırken anlattığı olay üzerinden yaşadığı dönemde insanların bu durumdan nasıl etkilendiğini, genç bir kızın batının getirdiği yeniliklere kendini kaptırmasını, onda uyandırdığı hisleri anlatan en güzel örnektir belki de. Duygularını nasıl etkilediğini, giyim kuşamını nasıl değiştirdiğini akıcı yalın ve anlaşılır bir dille bizlere aktarmış Peyami Safa. Ve ben yine “Bu kitabı da mı okumamışsın Kader ayıp sana.” dedim.
Tabii bu kadarla kalmıyor gelin biraz daha derine inelim ve kendimizi o dönemde hayal edelim. Bir tarafta batının getirdiği yenilikler var diğer tarafta da sizin eski gelenek ve görenekleriniz. Yaşadığınız hayat. Çaldığınız çalgılardan, giyim kuşamdan her şeye kadar belli bir kesimi etkilemiş olması. Ve özellikle de genç kızları. Sadece gösterişe merak verenleri. Bakın altını çizerek belirtmek istiyorum sadece gösteriş. Hiçbirisinin duygularına, düşüncelerine geldikleri yere hitap etmese de sadece onlara daha rahat, daha kolay bir yaşam sunduğunu düşündükleri için onları cezbediyor. Tabii ki herkes daha rahat bir hayat ister ama bunun yöntemi gelenek ve göreneklerini yani geldiğin yeri de unutmak olmamalıdır herhalde. İlk başta Neriman da işte böyle karmakarışık duygular içerisinde iki kişi, iki yaşam tarzı, iki hayat arasında kalıyor. Saadetin o gösterişte olduğunu düşünüyor, yaşadığı ortamdan, evden, çaldığı uddan her şeyden nefret etmeye başlıyor. İşte Peyami Safa da Neriman üzerinden bize o dönemde yaşanan bu doğu-batı çatışmasını anlatmış. O dönemde insanları nasıl etkilediğini aktarmış bizlere. Hem de çok güzel örnekler vererek.
Ve en son kitap, biterken bana Ezel dizisinde Ramiz Dayı’nın bir sözünü aklıma getirdi:
Hayatın kuralı bu yeğen, ne kadar uzağa gidersen git başladığın yere dönersin sonunda,
Ne kadar değişirsen değiş, nerede mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı
Ne kadar terbiye etsen de susturamazsın içindeki canavarı,
Nereye gidersen git yeğenim şunu unutma,
Herkes gün olur evine geri döner…
 
(Bu da dinlemeniz için linki)
Beni okurken çok duygulandırdı, sonunda gülümsetti, çok kez düşündürdü vs. bakalım sizde neler hissettirecek. İyi okumalar!
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir