İnanç

İnançlarımız bizlere neler katar? Bu soruya pek çok cevap verilebilir. Hatta yeni soruların doğmasına da sebep olabilir. Daha huzurlu bir hayat geçirmemize sebep olabilir mi? Ya da huzurlu bir hayatı tatmadan yitip gitmemize neden olur mu?

Bana kalırsa inançlarımızı sorgulamak ve yakaladığımız açıkların üzerine gidip bir çözüm yolu bulmaya çalışmak; merak etmek, sorgulamak ve çözüme ulaşmak olarak üç kısma ayrılır. Merak etme evresi insanları birbirinden ayırmamıza da yardımcı olabilir. Belirli bir kesim, merak ettikten sonraki süreci çekmek zorunda kaldığının bilincinde olur ve bir sonraki evreye geçmeden kendini durdurur. Ve bu merak sırtında bir kambur olarak hayatı boyunca kişiye zorluk çıkartır. Bu kambur kişiyi mutsuzluğa sürükler.

İnanç çözümün ham maddesidir. Örneğin Adolf Hitler, bu konuda ikna ediciliğini sağlamlaştırmak için “Hindistan’da filleri yetiştirmek için ne yaparlar bilir misin Bay Schuschnigg? Onları küçükken kalın zincirli bir kazığa bağlarlar. Tabii yavru bir filin bu zincirleri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir, buna gücü yetmez. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamaz. Yıllar geçer, fil kocaman olur…
Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık. Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. O özgür olamayacağına inanmıştır bir kere. Artık kırılmayan şey filin zinciri değil, inancıdır.” demiştir.

Bir de çözüm yolu bulabileceğine inancı olan kesim vardır. Bu kesim sancılı süreçlerin tamamını göze alarak yola koyulur. Nitekim en zorlayıcı olan sorgulama evresini de bir şekilde atlatır.
Çözüm evresi ise pastanın çilekli kısmıdır. Pek çoğumuzun huzura ermesine yardımcı olur. Yani çözüm cesaretten ve inançtan doğar. Çözümü zor ya da imkansız olarak gördüğünüz sorunlarınızın sizi yıldırmasına izin vermeyin. Kazandırdıklarını “hiç„ olarak nitelendirmeyin. Emeğinizle gurur duyun ve çözüm bulmaktan zevk alın. Sancılı evrelerin tadını çıkartın. Sancı mücadelenin dile geliş biçimidir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir