Kümülatif Devinim

Bugünlerimizin en önemli sorunu bu başlıktaki iki kelime. Lisede felsefe derslerinde lügatıma girmiş bu iki kelime. Şimdi dönüp baktığımda pek çoğumuzun hayat akışının şifresi bu iki kelimeden, bunları anlamaktan geçiyor. Birikmeyince dolmuyor dolmayınca sürmüyor, sürmeyince de dolamıyor.

İnsan hayatı bana göre sanatla aynı kalıpta şekil almakta o yüzden sanat ile soyutlamam daha kolay ve anlaşılır olacaktır. Bir eser ortaya koyabilmeniz için önce bir yaşanmışlıktan bir bilgiden yola çıkmanız gerekir. Bu verinin sizde bırakmış olduğu iz, etki ve hayatınızdaki diğer akışın bunun üzerine vermiş olduğu parçalar işte bunların hepsi bir eseri eser kılar. Bir oyuncu da hayat tecrübesi ve biriktirdikleriyle yorumlar rolünü, tekdüze kalıp oyunculukla pek de fazla ileriye gidemez. Hayat da böyledir, pürüzsüz olursanız akan bir suyun önünde durmazsanız üzerinizde hiçbir şey birikmez olduğunuz yerde sayarsınız. Keşkeler olmaz mı olur.  “Keşke suyun önünde değil de akışına paralel olsaydım.” dersiniz ama bu negatif pekiştirme bile sizi ileriye taşır yeter ki sıklıkla yanlış suyun akışında durmayın.

Gelelim bir de devinim kısmına her ne kadar farkında olmasak da devinim içindeyiz hepimiz, hayatımız bir şekilde akıp gidiyor. Önemli olan bu hareketin farkında olmak ve kontrol edebildiğimiz bir devinimde olmak. Bu olmuyorsa da en azından nereden nereye hareket ettiğimizi görmek ve bilmek zorundayız. Bilmek zorundayız çünkü farkında olmadığımız hiçbir şeyin faydasını veya zararını ölçüp şekil veremeyiz kendimize. Aynı örnekten devam edelim devinim hızla akan bir akarsu olsun biz de önündeki bir taş olalım doğru yerde durmazsak yeterli kütlede olmazsak sürüklenir gideriz ama doğru yerde isek önümüze ve arkamıza, kendimize bir faydamız olur.

Umarım bu yazı bundan sonraki yaşantımızda aklımızda bulunur ve buna göre şekil alırız, olumlu ve olumsuz her türlü olayı bu bağlamda yorumlayıp hareket ederiz. Unutmayın akarsudaki taşın arkasında biriken toprak en verimli topraktır ve o taşın üstünde en güzel bitkiler yetişir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir