Ölümlü

Şarkıların yalnızca birtakım söz öbekleri ve nota dizilerinden oluşmadığını, hemen hepsinde bir olay, duygu veya düşüncenin işlendiğinden bahsettim hep bu zamana kadar. Kendi şarkılarımda da aynı içerik ve temayı bulundurmaya dikkat ettim. İçlerinde bir felsefe, düşünce yatmakta. Örnek aldığım sanatçıların şarkılarında olduğu gibi.

Şimdi inceleyeceğim şarkı da yine kendi içinde derin anlamlar taşıyan, bir felsefi müzik örneği. Pentagram grubunun 2002 yılında yayınladıkları Bir adlı albümüne ait bir parça. Grubun geçmişini incelediğimizde müzik anlayışlarının kuruldukları 1987 yılındaki thrash metal tarzından evrilerek özellikle 1997’deki Anatolia albümleriyle birlikte Mezopotamya ve Anadolu ezgilerini serpiştirdikleri, daha özgün bir tarza döndüğünü görebiliyoruz. Tabii bu dönüşüm yalnız müziklerinde olmamış şarkı sözlerine de yansımış. Ülkemizde maruz kaldıkları satanistlik, ateistlik yaftaları nedeniyle Türkçe şarkılardan oluşan Bir albümünü çıkarmaları bunu kanıtlar nitelikte. Bu dönüşümde Ogün Sanlısoy’un grubun vokalistliğini bırakıp yerine Murat İlkan’ın gelmesinin etkisi ne kadardır bilinmez.

Şarkıyı buradan itibaren dinlemeye başlayınızPentagram – Ölümlü

Ölümlü şarkısı müzikal olarak yüksek ses ve ritimde olup tenor diyebileceğimiz sevgili Murat İlkan’ın adeta “şarkı böyle söylenir gençler” diyerek herkese meydan okuduğu bir eser. Teknik olarak çok fazla inceleme yapmaya gerek duymadan ilgimizi hemen sözlere yönlendirelim.

Sözleri nasıl yazdılar, kim ne kadar katkıda bulundu bilmiyorum ama bu şarkının sözlerini çok beğeniyorum. Bu nedenle de tüm gruba çok teşekkür ediyorum.

 

Dünkü aklın bugün yetmez
Yarın bambaşka bir dünya
Bir sen var o hiç değişmez
Gerçeklerin hep farkında

Yol yakınken düşün biraz
Bir nesildik beraberce
Bir adım git bir adım gel
Kaç yıl kaldı önümüzde

Gör artık, gör artık anla
Ölümlü, ölümlü bu dünya

Dünya sürekli değişiyor. Ömür tükeniyor. Ve anlaman gereken bir şey var; ölüm yaklaşıyor. Bugünkü sen yarına yetmeyeceksin. Tıpkı dünkü senin bugünün dünyası için ilkel kaldığı gibi. Ama sen olgusu hiçbir zaman değişmeyecek. Her nerede olursan ol, ne yaparsan yap hayat senin hayatın ve bu hayatı sen yaşamakla sorumlusun. Tüm bunların farkında olmalısın.

 

Düşman olmak mertlik değil
Korkaklığın iradesi
Kurnazlık marifet değil
Aptalların tesellisi

Parçanın en sevdiğim sözleri bunlar. Çok fazla açıklamaya gerek yok aslında. Güçlü gözüken, başkalarını ezdiğini sanan veya küçümseyen insanlar bu dünyada en acınılası insanlardır.

                “Eğer bir insan diğerlerini küçümsüyorsa, aslında küçümsenmekten korkan ve kendisini küçük gören biridir. Başkalarını güçsüz bırakmak için güç kazanma çabasında olan biri ise aslında başkalarına güçsüz görünmekten ya da güçsüz yönleriyle yüzleşmekten korktuğu için böyle bir mekanizma geliştirmiştir.”

Engin Geçtan – İnsan Olmak

Pişmanlığa tercih etme
Geçmişteki hataları
Yalnız gözyaşların yıkar
Ruhundaki günahları

Gör artık, gör artık anla
Ölümlü, ölümlü bu dünya

Gör artık, gör artık anla
Savaşma artık hayatla

Geçmişte yaptığın hatalar geçti, gitti. Pişman olmanı gerektirecek herhangi bir durum yok. Bırak geçmiş geçmişte kalsın. Sen önüne bak. Dünyayı anla. Hayatı yaşa ve asla hayatla savaşma. Bu savaşı kazansan bile kaybedersin.

 

Çok yoruldun dinlen biraz
Misafirsin bu alemde
Etrafını seyret biraz
Fazla kalmazsın belki de

Doğru yanlış gerçek yalan
Fark etmiyor aslında
Dünya döner geçer zaman
Hiçbir şey kalmaz ardında

Gör artık, gör artık anla
Ölümlü, ölümlü bu dünya

 

Ölümün ne zaman kapını çalacağını bilemezsin. Dünyanın, yaşamın tadını çıkar. Kuralları boş ver. Bir şeyin doğru ya da yanlış olması gerçekliğini değiştirmiyor. Doğru sence doğru olandır ve hayallerinin gerçek olması için uğraş.

Unutmayın insanlar.

Ölüm de var.

 

26.1.20

KBC

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir