Rafa Kaldırılan Yaşam Kalitemiz

RAFA KALDIRILAN YAŞAM KALİTEMİZ

Yaşamımızda, ihmal ettiğimiz ve beklenmedik zamanlarda nükseden duygularımızı en saf haliyle ifade edebilme yeteneği olan Franz Kafka, “Dönüşüm” adlı eserinde dipsiz bir uçurum misali yoruma açık bir yaşantıya yer vermiştir. Bu kadar yorum kapasitesi geniş bir eser olmasına rağmen zihinlerdeki sorular sabittir. “Neden bir kelebek değil de bir böcek?”
Çeşitli sempozyumlarda, felsefe derslerinde benzer sorular yanıtlanmıştır. Ama bu eser biz okurlarına, okurken göz ardı ettiğimiz, üstünde durmadığımız, ayrıntı sayılacak kadar önemsiz duygu karmaşalarının,
hayatımızda gözden kaçması mümkün olmayacak kadar değerli yerlerinin olduğunu açıklıyor. Örneğin kitabın başlarında  “Şayet irkilirlerse Gregor’un yapacağı bir şey kalmayacak ve içi rahatlayacaktı. Ancak her şeyi sakince kabullenirlerse, o zaman da Gregor’un telaşlanması için bir neden kalmayacaktı ve acele ederse gerçekten de saat sekizde istasyonda olabilirdi.” Belki de Franz Kafka’nın Gregor Samsa karakterinde anlatmak istediği durum, hayat döngüsünü duraksatmadan, bir şekilde çarkın dönmesi için verdiğimiz mücadele, esasında bir kabulleniş biçimi. Eğer her şey tepetaklak olsaydı durum hala kabullenebilir kalabilir miydi? Ya da durum zamanla alışılmışın dışında olma özelliğini yitirir miydi? Üzerinden yıllar geçse de kabullenilmiş bir vaziyetti.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir