Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor – Stefan Zweig

Selamlar!

Stefan Zweig’ın toplam beş adet menkıbesi bulunuyor. Bu kitap ise üçüne yer vermiş. Kitapta yer alanlar: Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor, Üçüncü Güvercinin Hikayesi ve Ölümsüz Kardeşin Gözleri. Diğer menkıbeleri ise Gömülü Şamdan ve Zıt İkizler. Gömülü Şamdan’ın İş Bankası Kültür Yayınlarında baskısı var, Zıt İkizler ise Aylak Adam Yayınları ‘Toplu Öyküler 1’ derlemesi içinde geçiyor.

Öncelikle daha önce kendi isteğimle menkıbe okumadım ancak Zweig’ın yorumlayışını çok sevdim. Dini kıssaları kendi yorumuyla yazmasını hem cesur hem de yaratıcı buldum. Cümleler akıcı ve dolu dolu. Okurken Zweig’ın insani değerlere verdiği önem beni çok etkiledi. Kitap hepi topu 70 sayfa olduğu için hikayelerin konusuna girmeyeceğim ancak benim en beğendiğim hikaye Üçüncü Güvercinin Hikayesi oldu, o güvercin hala konacak bir yer arıyor maalesef.

Zweig okumak biraz keyif işi, kalemini sevenlerin elinden ne çıksa okuyacağına inanıyorum. Kitabı okuduğumda bunu Zweig yazmış diyemedim çünkü o alışıldık psikolojik tahlillerin olmamasının yanı sıra biraz felsefi buldum, hatta Halil Cibran’a benzettim. Her zamankinden biraz farklı bir Zweig okumak isteyenler için şiddetle tavsiye edilir! 🙂

Daha önceki kitap yorumumda da bahsettiğim gibi, bende merak uyandıran ve bir kitabı okumak istememi sağlayan şey alıntılar oluyor. O nedenle kendi altını çizdiğim cümleleri paylaşarak yazıma son veriyorum 🙂

*****ALINTILAR*****

”Fakat Yüce Tanrım sabretmek yarattığın biz kulların için ne kadar da zor, çünkü yanan yüreği canlı bedenimize Sen koydun ve yeryüzündeki ömrümüzün ne kadar kısa olduğu bilincinin ve korkusunun tohumlarını derinlerde bir yere Sen yerleştirdin.”

”Çünkü bu Senin sonsuz mucizenin eseri, sevdiğimiz birinin acı çektiğini gördüğümüzde, yüreğinin alev alev yandığını hissettiğimizde, onlara karşı ördüğümüz duvar yıkılır.”

”Çünkü, özgür olmak aslında özgür değildir, hiçbir şey yapmayan da günahsız değildir. Yalnızca hizmet eden özgürdür, iradesini başkalarına veren, gücünü bir iş için harcayan ve sorgulamadan işini yapan kişi özgürdür. Eylemin sadece ortası bizim elimizdedir- eylemin başı ve sonu, nedenleri ve sonuçları tanrıların iradesindedir.”

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir