Sıfır

Ne bekliyoruz hayattan? Bu hengamenin içinden geçen yol nereye çıkıyor? Nereye kadar sürecek bu böyle? Her şeyin sabitlendiği yer sadece fişin çekildiği an mı yoksa? Yani sözün kısası neden?

Sorsak herkes mutlu olmak istiyor. Mutluluk ne, mutsuzluk ne? Mutsuzum diyen biri üzgün müdür yoksa sadece mutlu mu değildir? Kelime anlamına göre bakıldığında mutlu olmama durumu daha mantıklı gibi.

Mutlu olmak isteyen herkese saygım sonsuz. Ki ben de onlardan biriyim ama sanırım size duyduğum saygının onda birini kendime duymuyorum. Sürekli bir eksik bulma, sorun arama durumundan belli mesela. Bir sal işte. Salamam.

Hayata küçük ayrıntılarda anlam kazandırmaya çalışmak… Daha doğrusu ayrıntılarda anlam aramak… Bazen öylesine söylenmiş bir sözden onlarca ima türetmek, yapılmış bir şeyden kılı kırk yararak niyet taraması yapmak vs. vs.

Farkındayım, okurken bile yoruyor. Yaşamayı siz düşünün. Düşünemezsiniz zaten sadece hayal edin. Kendi küçük dünyasına zarar gelecek diye kabuğuna sıkışıp bir türlü büyüyemeyen bir salyangoz gibi yaşamayı hayal edin. Düşlerin içinde kaybolup sürekli gerçeği kustuğunuz bir hastalığa yakalandığınızı mesela…

İşte bazı insanlar vardır planlayarak yaşar, bazılarıysa planda olarak. Bazıları rakamlarda boğulur, bazıları sözcüklerde. Hatta sözcük kuramadan hece olup ölenler de vardır içlerinde. Oysa rasyoneller her zaman ya çarpar ya böler. Asla sonuçsuz kalmaz onlar. Sayıları vardır onların. Değeri önemsizdir belki ama nitekim hep bir değeri vardır. Sıfır bile bir hiç olabilmiş sonuçta. Onların hayatında harflerin yeri bilinmeyen olmaktan ileri gidemez. Öyledir ki, kendilerini iki rakama indirgeyebilir ve dilediklerini yapabilirler.

Kelimesi olanlar ise bu zaman içinde hala tam karşılığını bulamamıştır söylemek istediklerinin. Sürekli bir arayış, soru, sorgu içinde debelenir dururlar. Ve aradıklarını bulamadan da silinir giderler kitapların ıslak sayfalarından.

Ahval budur kısaca. Akar gider zaman. Kimi sonsuza varır, kimi bir sıfır bile olamaz.

 

10.8.19-10.10.19

 

Ogün Sanlısoy – Büyüdük Aniden

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir