Yağmur Çocuk

Ogün Sanlısoy & Ozan Barış Sanlısoy – Yağmur Çocuk

Yazımı okumaya başlamadan önce şarkıyı bir kez dinlemenizi ve yazıyı bitirince tekrar dinlemenizi rica ediyorum.

Ogün Sanlısoy’un bir şarkısını yorumlayarak dünyaya seslenmeye devam edeceğim. 2018 yılında dijital platformlarda yayımlanmış bu parçanın söz ve müziği Ogün Sanlısoy’a ait. Vokallerde ise Ogün abimiz oğlu Ozan Barış ile mikrofon başında yer alıyor. Sevgili Ozan Barış ile ilgili biraz bilgi vermem gerekiyor burada.

2006 yılında doğdu ve 2 yaşındayken atipik otizm tanısı aldı. Günümüzde bile yeterli farkındalığın olmadığı bir durum olan otizm için o dönemki algıyı tahmin etmek hiç güç değil. Aileler istemiyor diye okullardan atılan, hiç kaydedilmeyen birçok çocuk ve pek seçenekleri olmayan çaresiz aileler…

Ogün Sanlısoy, oğluna bu tanı konduktan sonra önce otizmin ne olduğunu anlamaya çalıştı. Sonra da oğluyla aynı durumda olan diğer çocuklara ve ailelerine ulaşmaya çalıştı. Kendisi bir sanatçı olduğu için gerçek bir sanatçı gibi davranıp ülke çapında otizme farkındalık oluşturmak amacıyla birçok sanatçı arkadaşıyla beraber çalışmalar yaptı. 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nün farkındalığını oluşturması en önemli örneklerinden biridir.

İşte Ogün abimizin oğlu ile söylediği bu şarkı da aynı amaçla yola çıkılmış ve hayatımın bu bölümüne kadar dinlediğim en anlamlı şarkılardan biridir. Ben bu şarkının sadece otizmli çocuklar için değil, milyonlarca farklılık barındıran çocuk ve insan için yapıldığına inanıyorum.

Hadi başlayalım.

 

Yorgun rengarenk ellerin

Karanlığımızdan korktun mu?

N’olur yaklaşsana, bir şey söyle bana

Herkesten kaçar gözlerin

Bir kez baksan son bulur mu?

Hadi anlatsana, derdini paylaşsana

Otizmli bir çocuğu o kadar güzel anlatmış ki hayran kalmamak elde değil. İçe kapanık, göz teması kurmayan, sözlü iletişimi de en aza indirmiş çocuklardır. Ve en büyük tehlike, bu çocukları anlamayan insanlar tarafından karanlığa mahkum edilebilecek olmaları.

 

Hiç dinmez yağmurların

İçimi acıtan ama aynı zamanda çok sanatsal bir söz. Dışlandıkça, uzak tutuldukça her günleri yağmurlu, göz yaşlarıyla geçecek ve kaybettikleri her gün aylarına, yıllarına mal olabilir.

 

İnsanlar bilmiyorlar, farkımı görmüyorlar

Güneşli günler güzel, yağmuru sevmiyorlar

Kirlenmiş hep vicdanlar, arınmak istiyorlar

Bu Tanrı’dan bir mesaj gel,

Herkes kalbinde saklar

Dünyayı sevgi paklar

Şarkının taşıdığı mesaj içerisinde Ozan Barış’ın ağzından yazılmış sözler bunlar olsa gerek. Otizm bir hastalık değil, farklılıktır. Asıl adı Otizm Spektrum Bozukluğu. Gelecek yıllarda bozukluk sözcüğü atılıp farklılığa dönüşecektir bence. Çünkü bu da ayrımcı bir kelime gibi geliyor kulağa.

Dünyamızdaki her insanda farklılıklar mevcut. Farklılıklar da hastalıklar da sendromlar da bizler için. Ama bunların hiçbiri birlikte yaşamamıza engel durumlar değil. Aramızdaki sevgiyi, saygıyı büyütmek kendi içimizdeki nefret, öfke, ayrımcılık tohumlarını söküp atmakla alakalı.

 

Sarsam belki affedersin, biz savaşırken sen sustun mu?

Hadi anlatsana, derdini paylaşsana

        

Umarım müzik literatürünüze yeni bir şarkı kazandırabilmiş ve ufak da olsa bir farkındalık kazandırabilmişimdir.

Değişimden korkmamalıyız. Dünya değişiyor. Sürdürülebilirlik için sürekli değişim ve gelişim şart. Ve daha iyi bir dünya için önce kendimizi değiştirmeli.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

 

9.6.19

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir