Yeşil Diyar Muhafızları 1. Kitap

Selamlar! Bugün sizlere yeni ve tanınmamış yazarlar hakkındaki önyargılarımı bir nebze de olsa yıkan ve bu yazarlara şans verilebileceğini bana düşündüren bir kitaptan bahsedeceğim.

Ne varsa eskilerde var anlayışımdan mıdır yoksa ülkemizde sanata ve edebiyata verilen önemin -maalesef- giderek azaldığından mıdır, yeni yazarlara hiç şans vermiyordum ve açıkçası özenli çalışan birileri olabileceğini de düşünmüyordum. Bu kitaba şans vermemi sağlayan şey kapak resminin yazarın kendi çizimi olmasıydı. Bunu özenli çalışmış olmasının bir ispatı sayarak kitabı edindim. Okuduktan sonra da bu özenden çok daha fazlasının olduğunu gördüm. Kullanılan karakter isimlerinin sizde uyandırdığı duygu ve karakterlerin özelliklerinin uyumu oldukça başarılı. Okurken rastladığım hoş bir detay da şu oldu: Genellikle Ahıska Türkçesinde geçen ‘naçar’ sözcüğünün kullandığımız anlamı ‘çelimsiz, sıska vb.’dir. Kitapta ise ‘nachar’ olarak geçen hayvan da tam bu tanıma uymaktadır. Bu örnek bile yazımdaki işçiliği ve özeni ortaya çıkarıyor aslında.

Kitabın konusundan bahsetmek için arka kapak yazısının bir kısmını aktarıyorum: ”Kaybettiğimiz sevdiklerimizi yeniden hayata döndürme olanağı tanıyan Krymmur Kalem’i, babasını küçük yaşta yitirmiş olan Emir’in eline geçer. Kalem’in kudretinden henüz haberi olmayan Emir’i, yeni arkadaşı Vimoy ile birlikte zorlu fakat bir o kadar da eğlenceli bir serüven beklemektedir…”

Kitabı okurken, bir kitap okuyor gibi değil de bir film izliyor gibi hissediyorsunuz. Bunu elbette yazarın başarılı betimlemeleri ve tahmin edebileceğiniz gibi film tekniklerine olan hakimiyeti sağlıyor. Fantastik edebiyattan pek hoşlanmam, diyen biri olarak bile hiç sıkılmadan merakla okumaya devam ettim. Bu tür bir eserde olması gereken sürükleyicilik özelliğine sahip olduğunu buradan da anlıyoruz zaten.

Bir diğer güzel yanı ise geniş bir yaş grubuna hitap edebilmesi. Ortaokul/lise çağındaki öğrenciler için de güvenle okuyabilecekleri, yer yer gülümseten yer yer de hüzünlendiren bir yapıt.

Benim ayrıca hoşuma giden ve her kitapta titizlikle aradığım şey yazardan izler bulmaktır. Tüm o kurgunun içinde verilen küçük mesajlarla ve yer yer eleştirilerle bunu yapabilmiş olmasını da ayrıca başarılı buldum.

Şu neden yok dediğim tek şey ise yazarın tasvir ettiği varlıkların çizimlerine yer vermemesi idi. Geniş hayal gücünün ve çizim yeteneğinin ortak paydada buluştuğunu daha çok görebilmeyi isterdim.

Son olarak içinde bulunduğumuz zor günlerden bizi bir nebze sıyıracak, her yaştan ve her zevkten okurun rahatlıkla ve keyifle okuyabileceği bu kitaba, bir şans vermenizi öneririm.

**********ALINTILAR**********

 ”Sonuçta iyi yaşayanlar için dünya iyi bir yerdi. Bunun farkındaydı.”

 ”Ama imkansız görülen her şey gibi bu aşk da Vimoy’un yüreğindeki cazibesinden hiç mi hiç ödün vermiyordu.”

 ”… uykuya bıraktığın sadece bedenindi. Ruhun burada, asıl sen buradasın.”

 ”Hayata karşı hiçbir umudum kalmamışken birden çıkageldin. Anlattığımda kimsenin inanmayacağı sadece masal kitaplarında ve filmlerde olabilecek bir dünyaya taşıdın beni.”

 ”Aşk her şeyden üstündür ve mesele aşksa her şeyin çaresi bulunur.”

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir